Svētki

Svētki - jautājumi un diskusijas

Pagāni Liedienu svin kad diena paliek garāka par nakti... Mūsdienās vispārpieņemtais Lieldienu datums ir pirmā svētdiena pēc pirmā pilnmēness, pēc pavasara ekvinokcijas vai tās laikā. Tādējādi Rietumu kristīgajā baznīcā Lieldienu datums iekrīt starp 22. martu un 25. aprīli. (C) Pašlaik rit Klusā Sestdiena.Šodien luterāņiem nakts dievkalpojums, kas sākas 23.00 līdz 24.00 sēro par Kristu,24.00 līdz 01.00 svin Dieva augšāmcelšanos, svētdien, jau no rīta, pirmās lieldienas, pirmdien otrās. Priecīgas lieldienas! kvarts....kas tad ir tie pagāni,vai pats īsti zini? Nezinu, vai Kvarts zin, kas ir pagāni, bet parasti ar to saprot NEkristīga reliģiska kulta piekritējus. ··· Svētki: Kā nosaka kad būs Lieldienas? lasīt visu diskusiju (9 atbildes) –»
Kad ir Meteņdiena? (4)
un ko īsti tajā svin?
Meteņi jeb metenis ir seni latviešu pavasara gaidīšanas svētki, kas beidzās Pelnu dienā, kurai sekoja lielais gavēnis. Meteņus svin februārī vai marta sākumā, 7 nedēļas pirms Lieldienām.

Meteņu svinēšanā saglabājušās senas vecā gada aizvadīšanas tradīcijas, jo senajām indoeiropiešu tautām gadumija bijusi tagadējā februāra vidū. Agrāk latviski ar vārdu „meti” apzīmēja laika griežus, mēru. Sākotnējā nozīme vēl tagad saglabājusies vārdā "laikmets". Lietuviski "metai" vēl tagad nozīmē "gads".

Līvu apdzīvotajos novados un Rīgā šie svētki tika saukti par vastlāvjiem. Citur tos sauca arī par Lastavāgu, Aizgavēni, Miesmeti, Buduļu vakaru, Pīrāgu dienu. Lietuvieši to sauc par užgavenes, igauņi par vastlapäev. Krieviem un citām ortodoksās kristietības tautām šie svētki pazīstami kā masļeņica (baltkrievu: масьленіца, ukraiņu: масниця).
Citur Eiropā un Amerikā šie svētki sakrīt ar karnevālu laiku tiek dēvēta par "trekno otrdienu" (franču: Mardi gras, vācu: Fastnacht, itāļu: Martedì grasso, angļu: Shrove Tuesday[1]) vai "pankūku dienu" (Pancake Day)[2].

Meteņos bija jāēd un jādzer līdz mielēm. Šajā laikā tika kautas cūkas, tāpēc tradicionālie svētku ēdieni bija cūkas galva un plāceņi. Vecāki meta dāvanas saviem bērniem no istabas augšas, jo Laima meteņos no augšas metot savas dāvanas. Tāpat kā visos ziemas svētkos, arī šajā laikā gājuši ķekatās, gājuši un braukuši ciemos. Tic ka jo tālāk Meteņu dienā ciemojas, jo labāka raža gaidāma nākamajā vasarā. Tiek dedzināts Saulgriežu ugunskurs, veikti rituāli ar raganu mēļu siešanu un ziedojumiem. Ugunskurā tiek sadedzināti pagājušās vasaras Līgo svētku vainagi[3]. Itin bieži dedzina salmus, dažviet no salmiem ir darināti kādi tēli, kuri vispirms noripināti no kalna un tad sadedzināti, - tiek sadedzināta un projām raidīta ziema
Senlatviešu meteņi ir brīdis pa vidu starp Ziemassvētkiem (22.decembri) un Lielo dienu (20./21.martu). Tāpēc meteņi katru gadu iekrīt 6.februārī.
Senlatviešu (īstos) Meteņus nevajag jaukt ar tiem Meteņiem, kurus ieviesa pēc reliģijas ieviešanas - tos rēķina 7 nedēļas pirms Lieldienām. Līdz ar to katru gadu sanāk citā datumā - šogad 17.februārī.
Meteņu svinēšanā saglabājušās senas vecā gada aizvadīšanas tradīcijas, jo senajām indoeiropiešu tautām gadumija bijusi tagadējā februāra vidū. Agrāk latviski ar vārdu „meti” apzīmēja laika griežus, mēru. Sākotnējā nozīme vēl tagad saglabājusies vārdā "laikmets". Lietuviski "metai" vēl tagad nozīmē "gads".
Meteņos bija jāēd un jādzer līdz mielēm. Šajā laikā tika kautas cūkas, tāpēc tradicionālie svētku ēdieni bija cūkas galva un plāceņi. Vecāki meta dāvanas saviem bērniem no istabas augšas, jo Laima meteņos no augšas metot savas dāvanas. Tāpat kā visos ziemas svētkos, arī šajā laikā gājuši ķekatās, gājuši un braukuši ciemos. Tic ka jo tālāk Meteņu dienā ciemojas, jo labāka raža gaidāma nākamajā vasarā. Tiek dedzināts Saulgriežu ugunskurs, veikti rituāli ar raganu mēļu siešanu un ziedojumiem. Ugunskurā tiek sadedzināti pagājušās vasaras Līgo svētku vainagi[3]. Itin bieži dedzina salmus, dažviet no salmiem ir darināti kādi tēli, kuri vispirms noripināti no kalna un tad sadedzināti, - tiek sadedzināta un projām raidīta ziema[4].Tas no Vikipēdijas
Meteņus šogad svinēsim 17.februārī.Par pārējo paprasi mātei Googlei! ··· Svētki: Kad ir Meteņdiena? lasīt visu diskusiju (4 atbildes) –»
Pašdarinātas Ziemassvētku dāvanas (19)
Lūdzu iesakiet labākās idejas paštaisītām Ziemassvētku dāvanām
Pašdarinātas konfektes - recepšu internetā ļoti daudz, pameklē, piemēram, cetrassezonas.lv vai iemet gūglē. Mazos papīra groziņus konfektēm var nopirkt Prismā, Gemosā; varbūt tagad parādījušies vēl kādā veikalā. Es darinu ziedus no shifona un apgustu dekupazhu. Noder! Daudz ko vari pati darināt, atkarībā no tā, kādus rokdarbus proti un kam dāvināsi.
Es esmu ar mašīnu izšuvusi salvešu un galdautiņu komplektus ar Ziemassvētku motīviem. Ar aplikācijām esmu apdarinājusi virtuves ķebļu spilventiņus (ar zaļām vardēm) un priekšautus (ar jautriem pavāriņiem).
Un saadīt var jebko...
Izlutinātiem cilvēkiem nekas nekad nebūs gana labi, bet mani priecē, ka ļauži prot arī ko citu pagatavot, es tālāk par rosola bļodu svētkos, zečēm un dūraiņiem netieku :D Mums darbā jau otro gadu ir apdāvināšanās ar pašdarinātām dāvanām... visi priecīgi un apmierināti. :) ··· Svētki: Pašdarinātas Ziemassvētku ... lasīt visu diskusiju (19 atbildes) –»
Vīriešu diena 23.februāris (32)
Es tā vecuma,kad apsveicām vīriešus,tā bija nu kā vīriešu diena:) tagad...itkā nav pieņemts,bet mums daudzi vīrieši,tais armijās bijuši,ko ta darīt,mēs spriežam un spriežam,bet datums jau rīt!.
23 februāris, ir diena, kad sievietes atgādina vīriešiem, par tuvojošos 8. martu:) Mēs savējos kolēģus ar sāļo kliņģeri palutināsim :) Nav nekāda saistība ar padomju armijas dienu, vīrs savā laikā dienēja 3 mēnešus Kaļiņingradā un bija laimīgs no turienes ticis prom, a ja gribi apsveikt ..nu uzklāj galdiņu ar šnabi un kiļkām ...zēni būs priecīgi:))) Es savējam bulciņas cepu :) Manupraat jaapsveic visos iespejamos svetkos, kaa tik iemesls buutu, jo taa ir veel viena iespeeja atgadinaat otram cilveekam par to, ka tu vinju mil un tevi ruup vinja emocijas.
Nevajag jau daavinaat daargas daavanas, bet pasakaot miljus vaardus tu vari padariit vinja dienu labaaku.
··· Svētki: Vīriešu diena 23.februāris lasīt visu diskusiju (32 atbildes) –»
Idejas Ziemassvētku dāvanām (1)
Sveiki! Jautājums šobrīd visiem aktuāls - ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi, šoreiz nolēmu Ziemassvētku dāvanas iepirkt laicīgi, lai iegādātos foršas un individuālas preces, nevis izmisumā sapirkt konfektes un citas ...
baravikas medū? kaut kā tā....:/

bet nodomi ir apsveicami!
··· Svētki: Idejas Ziemassvētku dāvanām lasīt visu diskusiju (1 atbildes) –»
Brīvdienu svinēšanas tradīcijas (16)
Vai Jums ir kādas konkrētas gadiem lolotas brīvdienu svinēšanas vai pavadīšanas tradīcijas? (neskaitot Ziemassvētkus, Lieldienas un Jāņus) Man viena gruntīga ir: jau 13-to gadu pavasarī, uz 1. maija brīvdienām mēs ar ...
Man taadu tradiiciju nav. Bet manam kaiminjam ir tradiicija katraas briivdienaas ieraut, jau n-tos gadus :D Kā gan savādāk lai laukos pavada pavasara brīvdienas,ja ne jauki pastrādājot savā dārzā? Kauns atzīties - pēdējā laikā vairs īsti nepatīk svinēt svētkus. Iespējams, lielās pirmssvētku ažiotāžas dēļ. Tāpēc no sirds novērtēju jūsu vaļasprieku - pēc iespējas tālāk no komercijas un civilizācijas.
Man savulaik bija jauka brīvdienu izprieca - pirtiņa. Tagad, kad vairs šīs iespējas nav, pa īstam sapratu, cik daudz esmu zaudējusi.
Ar lāpstu un dakšu pa dārzu- tak Darba svētki:):):) Un pirts:):):) Un kā nogāja šajā reizē? Kur bijāt, ko redzējāt? ··· Svētki: Brīvdienu svinēšanas ... lasīt visu diskusiju (16 atbildes) –»
Kur meklēt Z-sv apsveikumu melnā humora garā? (2)
Radošā krīze iestājusies. :D Iesakiet, plz, kur var atrast kādu Ziemassvētku pantiņu utt. ar melnā humora piesitienu. Dikti vaig.:)
Noklausies šo https://www.youtube.com/watch?v=W1xI53hJDmE , varbūt ka tur kaut kas atrodas, un, ja ne tieši par Ziemassvētkiem (īsti neatceros, vai bija kas tāds), varēsi radoši piedzejot vajadzīgos vārdus klāt..... :))))) Pirms neilga laika jūtubī bija pieejami swh garadarbi ar kodēto nosaukumu 2OB ( 2 Old Babies) - Fredis, Ufo, Liepiņš un Zeibots, plus radošie klausītāji. Es "melno" iedvesmu smeļos tur ;) Viņiem bija jaungada balles, karnevāli, utt, kur pantus sūtīja klausītāji ··· Svētki: Kur meklēt Z-sv apsveikumu ... lasīt visu diskusiju (2 atbildes) –»
Ko mēs īsti svinam Līgo vakarā? (14)
Kādam ir skaidrs, Ko mēs īsti svinam Līgo vakarā? To, ka diena sāks kļūt īsāka? Auglibas rituālu, kad vienreiz gadā mūsu senči nodevās izvirtībām ar precētām sievietēm ("Jāņu naktī nezināju, kura sieva, kura meita") ...
->To Torpedo- Lai uztrauc vairāk paša uzvedība, un priecē vairāk citu prieks, un ja vēl citu bēdās talkā iesi, tad jautājumu mazāk būs. .. - 1. Savstarpējas atkarības likums:
Pirms spried par citu kļūdām, pievērs uzmanību pats sev. Tam, kurš apmētā citus ar dubļiem, nevar būt tīras rokas.
2. Apmācības likums:
Katrs cilvēks, kuru mēs satiekam, potenciāli ir spējīgs mums kaut ko iemācīt.
3. Augstākā ceļa likums:
Mēs pārejam uz daudz augstāku līmeni, kad sākam pret citiem izturēties labāk, kā viņi izturas pret mums.
4. Bumeranga likums:
Kad mēs palīdzam citiem, mēs palīdzam paši sev.
5. Āmura likums:
Nekad neizmantojiet āmuru, lai nosistu odu uz sarunu biedra pieres.
6. Apmaiņas likums:
Tā vietā, lai citus noliktu pie vietas, mums ir jānoliek sevi viņu vietā.
7. Sāpju likums:
Aizvainots cilvēks pats nodara pāri citiem.
8. Harizmas likums:
Cilvēki izrāda interesi par cilvēku, kurš tiem ir interesants.
9. 10 baļļu likums:
Ticība cilvēku labajām īpašībām parasti liek mums parādīt savas labākās īpašības.
10. Situācijas likums:
Nekad nepieļaujiet, ka situācija jums nozīmē vairāk nekā savstarpējās attiecības.
11. Boba likums:
Kad Bobam ar visiem ir problēmas, parasti pati galvenā problēma izrādās pats Bobs.
12. Pieejamības likums:
Vieglums attiecībās pašam ar sevi palīdz citiem justies brīvi ar mums.
13. Tranšeju likums:
Kad gatavojies cīņai, izroc sev tādu tranšeju, lai tajā ietilptu draugs.
14. Zemkopības likums:
Visas savstarpējās attiecības var un vajag kultivēt.
15. Sadarbības likums:
Kopīgs darbs paaugstina kopējās uzvaras iespēju.
16. Pacietības likums:
Ceļot kopā ar citiem vienmēr ir lēnāk, nekā ceļot vienam. Ja gribi iet tālu – ej kopā, ja gribi iet ātri – ej viens.
17. Likums par vienas medaļas divām pusēm:
Patiess pārbaudījums attiecībām ir ne tikai tad, kad draugiem klājas slikti, bet gan tad, kad viņi piedzīvo milzu veiksmi. Vai esam mēs spējīgi patiesi priecāties par to?
Liigo vakarā svin kopā sanākšanu, kā senu tradīciju pēc pavasara darbu nobeiguma. Sakopt savu sētu(dziivokli), uzpucēt lopus(mašīnu), izravēt dārzus(nopļaut dziivzhogu loga priekšā) - un tad visas nakts garumā - uz priekšu, kā nu kuram sanāk sagaidīt rītu un sauli:) Daudziem skumji svētki - dienas paliks īsākas, drīz jau rudens pēc tam. Manā jaunībā, pat kaut kur līdz 30 gadiem, veel bija t. s. apLiigošana - staigāja Jaanjabeerni viens pie otra, reizēm pie ugunskura pienāca tīri sveši ļaudis. Tā pat kā Ziemassvētkos-Jaunā gadā staigāja ķekatās. Bija interesantāk, lai gan jaunībā viss interesanti. Domāju, tagad arī jaunajiem ir krietni interesantāk nekā večukiem un vecenītēm. Un viņi neuzdod jautājumus, ko svinēt:) Grils, šašliks, alus. .. :(

Man kā nekristietei, drīzāk vasaras saulgrieži, tāpat kā Ziemassvētkos - ziemas saulgrieži, nevis Kristus piedzimšanas svētki :(
Mūsdienās(? ) . .vairāk jau laikam, pierīšanās un riekstu izšaušanas svētki Ar ugunskuriem, prieku un dziesmām, kuras caurvij visu valsti un savienojas vienotā domā( līdzīgi kā Baltijas ceļš) tiek attīrīta zeme no negatīvas enerģijas, kura gada garumā uzkrājusies. Zeme un cilvēki saņem pozitīvu domu enerģiju. Sens attīrīšanās rituāls ar uguni. ··· Svētki: Ko mēs īsti svinam Līgo ... lasīt visu diskusiju (14 atbildes) –»
Vai jau iepērkat dāvanas Ziemassvētkiem, un kādas? (22)
Kādas dāvanas Ziemassvētkiem esiet iecerējuši dāvināt un kad domājiet iepirkties, vai to dariet jau šobrīd? Varbūt nemaz veikalos neiepirksieties (tikai izejmateriālus), bet gan pārsvarā paši darināsiet? Varbūt ...
Nedēļas nogalē gribu ko paskatīties. Ideju vēl īsti nav, bet tās man parasti pēkšņās uzrodas, kad kaut ko labu ieraugu, kas domas raisa. Jaunēkļiem gan laikam ēriņas dāvāšu, viņi gribot sev kādu stilīgu štāti, bet vai tad mamma jēdz ko puišam stilīgu iegādāt. :D Ļoti daudz darinu pati ( ciku-caku), bet veikalā taču arī jāiepērkas. Citādi veikaliem un uzņēmējiem būs bankrots! Mums mājās viss notiek Ziemassvētkos, arī dāvanas zem eglītes un viss pārejais ...
Gadu mijā kur nu kurš, bērniem draugi brauc, pirti kurina - visādi iet..
Par dāvanām tiek domāts , vispirms sev uzdāvināšu jaunu TV , un tad jau tālāk domāšu..
man jau viss ir sagādāts. dažiem pirku, bet daži iztiks ar baraviku vai medus burciņu ;) kad būs vairāk laika [k-kad nezināmā nākotnē] - adīšu zeķes :))) Nepērku neko tikai tāpēc, lai kaut ko noteikti uzdāvinātu. Visdrīzāk, ka nosponsorēšu katram bērnam kādu lielāku pirkumu - ziemas mēteli, zābakus utt. Man pašam arī negribētos, lai kāds manis dēļ nopūlētos ar domām par tematu "Nu ko lai viņam uzdāvina?" tikai tāpēc, ka sabiedrībā tāda paraža... bet pirms-Ziemassvētku atlaides gan jau, ka izmantošu... :) ··· Svētki: Vai jau iepērkat dāvanas ... lasīt visu diskusiju (22 atbildes) –»
Ziemassvētku dāvanas (31)
Kādas būs jūsu Ziemassvētku dāvanas? :)
bērniem būs, pašiem jāiztiek. no vecvecākiem Monopols, no mums pašiem - dažādi nieciņi, - kārotās datorspēles, greznumlietas. Bērni parasti izssaka kādu vēlmi ko gribētu un Ziemssvēku laiks ir lai bērna sapni piepildītu,bet pieaugušajiem,ai tas murgs tā apdāvināšana,mēs jau kādus gadus 3īs jau to nedaram/es parasti uztaisu no sausiem auglīšiem riekstiņiem paciņas,var vēl kādu šoko kastītīti,nu vārdsakot kārumiņu,bet tos nejēdzīgos suvenīrus,tos šampūnus man nevajag,jo kā tas dāvinātājs var zināt kādus man vajag.Parasti nopērkam ģimenei ko noderīgu,vajadzīgu un tā arī ir dāvana svētkos:)) VIens otram pashi jau varat pirkt, ko gribat, bet ziemasvvetku veciitis neko nenesiis, - gada laikaa nav nopelniits!!! Es nesaprotu kas tie par svētkiem. Man ziemas saulgrieži kaut kā īpaši jāatzīmē? Nekādi svētki, tomēr papildus diena kad ar sircāķīti visa diena pavadīta, tas gan +.
Citādi fufelis.
··· Svētki: Ziemassvētku dāvanas lasīt visu diskusiju (31 atbildes) –»
Kontakti: [email protected] | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Twitter Draugiem Facebook uz e-pastu
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu